Prebacimo se potkraj 1979. godine: upravo je postao monah u odvojenom redu života (sannyasi) i počeo duboko razmišljati kako najbolje iskoristiti svoj afroamerički identitet da bi prenosio duhovne istine. Drugim riječima, kao duhovno nadaren crnac, uvidio je koliko je važno uspostaviti odnos s pripadnicima svoje rase kako bi na taj način s njima podijelio blago što ga je primio od Hare Krišna pokreta. Razmišljajući u tom smjeru, konačno je otišao u Afriku. U mladosti kao mali evangelist redovito se pojavljivao na televiziji. Kao mladić bio je vođa u pokretu za građanska prava dr. Martina Luthera Kinga. Postao je predsjednik studentskog odbora na Sveučilištu Princeton, a bio je i predsjednik Koalicije trećeg svijeta. Iako je diplomirao psihologiju, dobio je pohvale i iz ostalih područja poput politike, afričkih studija, indologije i međunarodnog prava.
Bhakti Tirtha Swami radio je kao pomoćni koordinator programa za kaznenu reformu u uredu državnog tužitelja u državi New Jersey, te kao ravnatelj nekoliko klinika za odvikavanje od droga u Sjedinjenim Američkim Državama, bio je posebni savjetnik za školstvo u SAD-u. Kao predstavnik Bhaktivedanta Book Trust-a, stekao je međunarodni ugled napose zbog svoje izvanredne suradnje sa znanstvenicima u bivšim komunističkim zemljama.
Duhovni sljedbenici svih religijskih tradicija mogu primijeniti načela koja poučava ovaj drevni netaknuti duhovni sustav i steći jednaku dobrobit. Bhakti Tirtha Swami donosio je narodima onu nevidljivu nit koja povezuje sve duhovne istine.
Bhakti Tirtha Swami
(1950. – 2005.)
Kao psiholog s diplomom sveučilišta Princeton, mistični guru, afrički poglavica, autor je dvadeset izvrsno ocjenjenih knjiga prevedenih na više od dvadeset jezika, koje se koriste kao tekstovi i priručnici na nekoliko sveučilišta.
Bio je predan samo jednome cilju te hrabar učitelj duhovne znanosti. Njegovo djelovanje odvodilo ga je u razne dijelove svijeta, posebno u Istočnu Europu, iza željezne zavjese, gdje je nadmašio sve druge u dijeljenju božanske mudrosti, često dovodeći u opasnost i vlastiti život. Odvelo ga je i u Afriku, gdje su ga kraljevi i kraljice proglasili vrhovnim poglavicom i prepoznali kao duhovnog vođu. Osobito su ga cijenili i u Međunarodnom društvu za svjesnost Krišne (ISKCON-u), kao uvaženog sannyasija, monaha u odvojenom redu života, te gurua s vlastitim učenicima. Bio je prvi afroamerički vaišnavski duhovni učitelj.
U svojim knjigama objašnjava kako vječna duhovna načela svjesnosti Boga primijeniti u suvremenome svijetu. U njima koristi terminologiju dubinske psihologije, rješavanja sukoba, pa čak i žargon New Agea. One potiču duhovni napredak putem korištenja tehnika vodstva temeljena na djelotvornim načelima i unutarnjim spoznajama. Uz to, imao je zadivljujuću sposobnost da doista duboko dotakne ljude i mijenja živote, što tisuće prijatelja i učenika mogu posvjedočiti.
U mladosti, dok je još bio poznat kao John Favors, sanjao je o odlasku u Afriku. Tamo su mu bili korijeni. Međutim, znalo se samo za jedan, dva naraštaja njegovih predaka, kad je njegova obitelj već bila došla u
U Sjedinjenim Američkim Državama, Bhakti Tirtha Swami bio je osnivač i ravnatelj Instituta za primijenjenu duhovnu tehnologiju, predsjednik Međunarodnog odbora za urbani duhovni razvoj i jedan od međunarodnih koordinatora Sedmog panafričkog kongresa. Kao čovjek širokih interesa, bio je član i Instituta za noetičke znanosti, Centra za informacije obrane, Saveza Ujedinjenih naroda za Ameriku, Nacionalnog mirovnog instituta, Društva za budućnost svijeta, te Globalnog foruma duhovnih i parlamentarnih vođa.
Kao stručnjak za međunarodne odnose i rješavanje sukoba, Bhakti Tirtha Swami je neprekidno putovao po svijetu, te je postao duhovni savjetnik mnogih visokih članova Ujedinjenih naroda, poznatih osoba, vođa, kraljeva i sudaca vrhovnoga suda. U znak priznanja za istaknuti rad u Africi i svijetu, 1990. godine okrunjen je titulom vrhovnog poglavara u Warriju, Nigerija.
Posljednjih se godina nekoliko puta susreo s predsjednikom Južne Afrike, Nelsonom Mandelom, kako bi s njim podijelio vizije i strategije za svjetski mir. Osim što je poticao samodostatnost kroz razvoj škola, klinika, farmi i kućnog obrta, vodio je seminare o duhovnom razvoju, međuljudskim odnosima, stresu, upravljanju vremenom i sličnim temama. Uživao je ugled dragocjenog sudionika u rješavanju globalnog sukoba.